24.10.2020-3.01.2021 r. - Zawieszenie zajęć szkolnych (klasy 1-8) 24.10.2020-3.01.2021 r. - Nauczanie zdalne (klasy 1-8) 23.12.2020-1.01.2021 r. - Zimowa przerwa świąteczna 4-17.01.2021 r. - Ferie zimowe

KĄCIK MŁODEGO CZYTELNIKA

MALBORK LITERACKO...

Malbork wszystkim kojarzy się jednoznacznie z czym? oczywiście z historią, a więc z Krzyżakami, polskimi królami np. z Jagiełłą, Kazimierzem Jagiellończykiem, czy Mikołajem Kopernikiem.  

A zastanawialiście się kiedyś, czy nasze miasto ma jakieś związki z literaturą? Otóż tak i właśnie o tym piszę dziś w naszym KĄCIKU MŁODEGO CZYTELNIKA.

Czy wiecie, że....

Mamy w Malborku postument wyjątkowego pisarza, noblisty - Henryka Sienkiewicza? Gdzie się znajduje? Już piszę: niedaleko naszej szkoły tuż przy budynku I Liceum Ogólnokształcącego. Możecie zobaczyć na zdjęciu http://www.marienburg.pl/viewtopic.php?t=703. Czy potraficie powiedzieć, dlaczego mieszkańcy Malborka uhonorowali właśnie tego pisarza? Myślę, że tak. Wielu z Was czytało na pewno powieść H. Sienkiewicza pt."Krzyżacy", której akcja toczy się również w Malborku.

Czy wiecie, że....

Malbork jest również miejscem akcji wielu innych powieści np.: Z. Nienackiego "Pan Samochodzik i templariusze", K. Korkozowicza "Przyłbice i kaptury", A. Sapkowskiego "Wiedźmin". Na podstawie tych książek nakręcono filmy fabularne, do których sceny kręcono w naszym mieście z udziałem mieszkańców Malborka. A oto fragment filmu "Pan Samochodzik i templariusze" https://www.youtube.com/watch?v=4d3NFbEle-Y&feature=youtu.be.  

Czy wiecie, że....

Z Malborkiem związany jest polski poeta i prozaik, kustosz w Muzeum Zamkowym w Malborku, autor książek beletrystycznych i edukacyjnych, członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich - MAREK STOKOWSKI. Przez jakiś czas mieszkał w Malborku. Dziś mieszka niedaleko i pisze książki także te związane z naszym miastem. (zobacz fot. 1,2,3). Więcej informacji na ten temat znajdziecie na stronie http://sppgdansk.pl/marek-stokowski/

Czy wiecie, że....

Malbork przez długie lata miał swojego kronikarza, który odnotowywał wszystkie ważne wydarzenia, mające miejsce w naszym mieście. Po latach zapiski te wraz z ilustracjami zostały wydane w formie książek. Zapytacie: kto to taki? To Wiesław Jedliński. Dziś już nie żyje, ale pozostały po nim jego publikacje na temat Malborka. W podziękowaniu za jego wieloletni trud, mieszkańcy naszego miasta   nadali placowi zlokalizowanemu obok dworca kolejowego imię Wiesława Jedlińskiego. Tam też znajduje się tablica pamiątkowa ku czci tego wybitnego malborczyka. (zobacz fot.4,5,6)

Teraz kolej na Was! Może i Wy znacie jakieś fakty, postacie literackie związane z naszym miastem? Jeśli tak, napiszcie o tym do mnie e.jastrzebska@g1.malbork.pl. Czekam na wiadomości od Was i zachęcam do sięgnięcia po książki, o których pisałam, bo warto!